Witajcie,
chyba wszyscy słyszeli o najsłynniejszej na świcie parze zakochanych - Romeo i Julii? Na pewno. Uczniowie od wielu lat czytają tę lekturę i przezywają losy dwojga kochanków z Werony. Wszyscy, którzy kiedykolwiek byli zakochani, mogą odnieść swoje przeżycia do przeżyć naszych bohaterów. Chętnie więc tworzyliśmy scenariusze zajęć z języka polskiego do tego dramatu Williama Szekspira. Zapraszamy do korzystania.
Paulina Gabrel,
Ania Lubecka, Nina Supruniuk, Dominika Konopko
Temat:
Powtórzenie wiadomości o dramacie Williama Szekspira pt. ,,Romeo i Julia’’.
Cele lekcji:
- utrwalenie znajomości treści lektury,
- doskonalenie umiejętności streszczania.
Forma pracy:
praca w 5 grupach.
Metoda pracy:
quiz, krzyżówka, kalambury, ćwiczenie redakcyjne (streszczenie).
1. Rozpoczęcie lekcji:
- podanie tematu i celów zajęć,
- podział klasy na grupy.
2. Na początku lekcji w ramach rozgrzewki uczniowie rozwiązują krzyżówkę.
Każda grupa dostaje kartę pracy z krzyżówką i ma 3 minuty na jej
rozwiązanie.
1.
|
R
|
O
|
Z
|
A
|
L
|
I
|
N
|
A
|
||||||||
2.
|
B
|
E
|
N
|
W
|
O
|
L
|
I
|
O
|
||||||||
3.
|
M
|
O
|
N
|
E
|
T
|
K
|
I
|
|||||||||
4.
|
K
|
A
|
P
|
U
|
L
|
E
|
T
|
I
|
||||||||
5.
|
M
|
E
|
R
|
K
|
U
|
C
|
J
|
O
|
1. Jak
nazywała się kobieta, w której zakochał się Romeo przed poznaniem Julii?
2. Przyjaciel
Romea to …….
3. Nazwisko
Romea brzmi ……….
4. Nazwisko
Julii brzmi ………….
5. Przyjacielem
Romea i krewnym księcia był ……..
3. Następnie
prowadzący lekcję zadają klasie pytania w ramach quizu. Grupa, która pierwsza się zgłosi, udziela odpowiedzi. (10
minut)
1.
Jakie
nazwisko nosiła Julia?
a)
Monetki.
b) Kapuleti.
c)
Nie
był nic powiedziane o nazwisku Julii.
2.
Jak
miał na nazwisko Romeo?
a) Monteki.
b)
Kapuleti.
c)
Nie
był nic powiedziane o nazwisku Romea.
3.
Gdzie
rozgrywała się akcja książki?
a)
W Weronie.
b)
W
Rzymie.
4.
Gdzie
poznali się głowni bohaterowie?
a)
Na
placu.
b) Na balu maskowym.
c)
Na
przyjęciu urodzinowym Julii.
5.
W
którym wieku rozgrywała się akcja książki?
a)
W
XV w.
b) W XVI w.
c)
W
XVII w.
6.
Kto
zabił Tybalta?
a)
Parys.
b)
Pan
Kapuleti.
c) Romeo.
7.
Co
zrobiła Julia, gdy dowiedziała się, że Romeo nie żyje?
a)
Rozpaczała
przez bardzo długi czas.
b) Popełniła samobójstwo.
c)
Bardzo
się ucieszyła.
8.
Co
zrobił Romeo, gdy dowiedział się, że Julia rzekomo nie żyje?
a)
Ucieszył
się.
b) Popełnił samobójstwo.
c)
Rozpaczał.
9.
Dlaczego
Romeo został wygnany z Werony?
a) Bo zabił Tybalta.
b)
Bo
chciał zabić księcia.
c)
Bo
zakochał się w Julii.
3. W dalszej kolejności grupy grają w tzw. kalambury. Polegają
one na tym, że każda grupa losuje jedną scenkę, by następnie ją przedstawić za
pomocą rysunków. (10 -15 minut)
1. Poznanie
się Romea i Julii.
2. Zakochanie
się Romea w Julii.
3. Scena
balkonowa.
4. Zabicie
Tybalta przez Romea.
5. Wygnanie
Romea z Werony.
6. Zabicie
Parysa przez Romea.
7. Wypicie
tajemniczej mikstury przez Julię.
8. Śmierć
Romea.
9. Pogodzenie
się dwóch rodów po śmierci ich dzieci.
10. Ślub
Romea i Julii.
11. Pojedynek
Merkucja z Tybaltem.
4. Ostatnie zadanie wiąże się z umiejętnością streszczania. Każda
grupa dostaje do streszczenia jeden akt tragedii, na co przeznacza się 15
minut. Po skończeniu pisania grupy łączą swoje streszczenia w całość i odczytują
streszczenie całej lektury.
Weronika Stasiewicz, Martyna
Olechnicka, Klaudia Waszkiewicz, Patrycja Krysiuk
Temat
lekcji: Przyglądamy się związkowi Romea i Julii.
Cele lekcji:
• przypomnienie
sobie informacji o związku Romea i Julii;
• rozwijanie
umiejętności opisywania ilustracji;
• rozwijanie
zdolności teatralnych u uczniów.
Forma:
• Praca w
trzech grupach
Metody:
• ustne opisywanie
ilustracji;
• układanie
puzzli;
• przedstawienie
scenek (drama);
• rozwiązywanie
krzyżówek.
Przebieg lekcji:
• Podzielenie
klasy na trzy grupy poprzez losowanie.
• Zapisanie
tematu.
• Rozdanie
klasie puzzli i polecenia ułożenia ich, tak by powstały obrazy.
• Po
wykonaniu zadania grupy opisują ustnie, co przedstawia ułożona scenka.
• W dalszej
kolejności zespoły reżyserują treść swojego puzzla w formie scenki.
• Po prezentacji
scenek uczniowie dostają do rozwiązania krzyżówki.
Podsumowanie lekcji:
• Ocenienie
aktywności uczniów.
Krzyżówka I.
Pytania:
1)
Miasto, w którym rozgrywa się dramat to …
2)
Jeden z najlepszych przyjaciół Romea nazywał się …
3)
Opiekunką Julii była …
4)
Nazwisko Julii brzmiało …
5)
Służący z domu Kapuletów.
6)
Pan i Pani Monteki to ……………. Romea.
7)
Jeden z Franciszkanów.
8)
Książę Werony to …..
9)
Romeo i Julia wzięli ślub w grocie Ojca……………
10)
Romeo zostaje powiadomiony o ……………. Julii.
11)
Walka ……………… z Tybaltem.
w
|
E
|
R
|
O
|
N
|
A
|
||||||||||||||||||||||||||||
B
|
E
|
N
|
W
|
O
|
L
|
I
|
O
|
||||||||||||||||||||||||||
M
|
A
|
R
|
T
|
A
|
|||||||||||||||||||||||||||||
K
|
A
|
P
|
U
|
L
|
E
|
T
|
|||||||||||||||||||||||||||
G
|
R
|
Z
|
E
|
G
|
O
|
R
|
Z
|
||||||||||||||||||||||||||
R
|
O
|
D
|
Z
|
I
|
C
|
E
|
|||||||||||||||||||||||||||
J
|
A
|
N
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
E
|
S
|
K
|
A
|
L
|
U
|
S
|
|||||||||||||||||||||||||||
L
|
A
|
U
|
R
|
E
|
N
|
T
|
E
|
G
|
O
|
||||||||||||||||||||||||
Ś
|
M
|
I
|
E
|
R
|
C
|
I
|
|||||||||||||||||||||||||||
M
|
E
|
R
|
K
|
U
|
C
|
A
|
|||||||||||||||||||||||||||
Krzyżówka II
Pytania:
1) Imię mamki Julii
brzmiało …
2) Syn Pana i Pani
Monteki to …
3) Synowie Montekiego i
przyjaciele Romea…
4) Imię Ojca, który
udzielił ślub zakochanym brzmiało …
5) Główne miejsce akcji
utworu to ….
6) Przyjaciel Romea,
który zginął w pojedynku z Tybaltem to …
7) Imię autora dramatu.
M
|
A
|
R
|
T
|
A
|
|||||||||||||||||
R
|
O
|
M
|
E
|
O
|
|||||||||||||||||
B
|
E
|
N
|
W
|
O
|
L
|
I
|
O
|
||||||||||||||
L
|
A
|
U
|
R
|
E
|
N
|
T
|
Y
|
||||||||||||||
W
|
E
|
R
|
O
|
N
|
A
|
||||||||||||||||
M
|
E
|
R
|
K
|
U
|
C
|
J
|
O
|
||||||||||||||
W
|
I
|
L
|
L
|
I
|
A
|
||||||||||||||||
Krzyżówka III
Pytania:
1) Jak nazywała się rodzina Romea?
2) Jak miała na imię opiekunka Julii?
3) Niedoszły małżonek Julii to …
4) Córka Kapuletów miała na imię …
5) Imię twórcy dramatu to ….
6) Główne miejsce akcji utworu to …
7) Postać, która zabiła Merkucja, nazywa
się …
M
|
O
|
N
|
T
|
E
|
K
|
I
|
|||||||||||
M
|
A
|
R
|
T
|
A
|
|||||||||||||
P
|
A
|
R
|
Y
|
S
|
|||||||||||||
J
|
U
|
L
|
I
|
A
|
|||||||||||||
W
|
I
|
L
|
L
|
I
|
A
|
M
|
|||||||||||
W
|
E
|
R
|
O
|
N
|
A
|
||||||||||||
T
|
Y
|
B
|
A
|
L
|
|||||||||||||
Patryk Drozdowicz,
Patrycja Kuczyńska, Łukasz Żółkowski
Temat lekcji: Scena na żywo w klasie.
Cel:
- powtórzenie
umiejętności redagowania listu,
- integracja
klasy.
Metody pracy:
- ćwiczenia
redakcyjne,
- scenki
(drama).
Formy pracy:
- praca w
grupach.
Przebieg lekcji:
1. Zapisanie
tematu do zeszytów i podział na 4 grupy] – ok. 5 minut
2. Losowanie tematów listu. Następnie piszemy krótki list na wylosowany temat] – ok. 10-15 minut.
Tematy listów:
- Rodzice Romea piszą list do rodziców Julii, żeby się pogodzić i składają wyrazy współczucia z powodu śmierci córki.
- Rodzice Julii Pisza list do rodziców Romea żeby się pogodzić i składają wyrazy współczucia z powodu śmierci syna.
- Parys pisze do Julii na temat ich wspólnej przyszłości.
- Romeo pisze do Julii na temat ich wspólnej przyszłości.
2. Losowanie tematów listu. Następnie piszemy krótki list na wylosowany temat] – ok. 10-15 minut.
Tematy listów:
- Rodzice Romea piszą list do rodziców Julii, żeby się pogodzić i składają wyrazy współczucia z powodu śmierci córki.
- Rodzice Julii Pisza list do rodziców Romea żeby się pogodzić i składają wyrazy współczucia z powodu śmierci syna.
- Parys pisze do Julii na temat ich wspólnej przyszłości.
- Romeo pisze do Julii na temat ich wspólnej przyszłości.
3. Odczytanie
listów przez każdą z grup – ok. 5-10 minut.
4. Losowanie tematów do scenki teatralnej.
Tematy scenek:
-Scena balkonowa
-Baltazar zawiadamia o śmierci Julii
-Romeo zabija Parysa na cmentarzu
-Zakonnik doradza Romeowi, aby udał się na wygnanie.
Dajemy 5 minut na przygotowanie scen.
4. Losowanie tematów do scenki teatralnej.
Tematy scenek:
-Scena balkonowa
-Baltazar zawiadamia o śmierci Julii
-Romeo zabija Parysa na cmentarzu
-Zakonnik doradza Romeowi, aby udał się na wygnanie.
Dajemy 5 minut na przygotowanie scen.
5. Następnie
każda z grup przedstawia swoją scenkę.
6.
Podsumowanie lekcji. Ocena aktywności.
Klaudia Rudczuk,
Martyna Filipczuk, Rafał Kowalczuk, Krzysztof Tomczak, Patryk Wojszko
Temat: Konsekwencje kłótni Montekich
i Kapuletów .
Cele lekcji:
- przypomnienie
treści dramatu Romeo i Julia poprzez odtworzenie scenek,
- doskonalenie
umiejętności pisania listu kondolencyjnego.
Forma pracy: praca w grupach 3 - osobowych.
Metoda pracy:
- przedstawienie
scenek z lektury w postaci gry w kalambury,
- ćwiczenia redakcyjne.
Przebieg lekcji:
-
podzielenie klasy na grupy 3 – osobowe,
-
przedstawienie tematu i omówienie celów lekcji,
- rozdanie
grupom tematów scenek w kolejności chronologicznej i przedstawienie ich kolejno
przez każdą grupę w postaci kalamburów,
Scenki do przedstawienia:
1. Pierwsza
kłótnia Monteków i Kapuletów na placu w Weronie.
2. Scena z
balu – poznanie się Romea i Julii.
3. Scena
balkonowa.
4. Zabójstwo
Tybalta przez Romea.
5. Wygnanie
Romea z Werony.
6. Ślub
młodych zakochanych.
7.
Przymiarka sukni ślubnej przez Julię przed ślubem z Parysem.
8. Wręczenie
Julii napoju usypiającego przez Ojca Laurentego.
9.
Samobójstwo Julii.
10.
Pogodzenie się wrogich sobie rodów.
- wybranie
tematu z dwóch podanych i napisanie listu kondolencyjnego (20 minut),
- odczytanie
prac,
- ocenienie
pracy grup.